Kartal’da konut satışları 2016 yılında bir önceki yıla göre artarak 9.081 adet oldu. Banka kredisi kullanılan işlemlerin sayısı da arttı ve 3.050’ye çıktı. “0” daire satışları 5.024 adet ile 2. el daire satışların önünde yer aldı. 2. elde 4.057 konut satıldı. Bölgede 2015 yılında toplam 8.215 adet konut satılmıştı. Bu satışların 2.985’inde banka kredisi kullanıldı. “0” satışlar 4.183 adet ile 4.032 adet 2. el daire satışın önünde yer aldı. (Kaynak: Tuik)

Mahallelerde fiyat seviyeleri

Kordonboyu Mahallesi metrekaresi 5.000 lira üstünde ortalama satılık daire fiyatları ile en pahallı ilanlarının verildiği bölge. Orhantepe, Atalar, Petroliş, Yukarı, Çavuşoğlu, Cevizli ve Soğanlık Yeni mahalleleri metrekaresi 5.000 liraya yaklaşan ortalama ile bölgenin genel fiyat seviyesini yansıtıyor. Karlıktepe, Esentepe, Topselvi, Orta, Cumhuriyet, Gümüşpınar, Yakacık Yeni metrekaresi 3.000-3.500 lira civarındaki ilan fiyatları ile uygun fiyatlı dairelerinin satışa çıkartıldığı mahalleler. Hürriyet mahallesi ise metrekaresi 3.000 liranın altında ortalama ile en uygun fiyatlı satılık daire ilanlarının verildiği, Kartal’da en ucuz satılık dairelerin olduğu mahalle.

Satılık daire metrekare fiyatları ortalamasına göre mahallelerde fiyat seviyesi

 

Metrekare satış fiyatları

2009 yılında Kartal’da satılık daire metrekare fiyatları ortalaması bin lira civarındayken, 2017 yılında 3 bin lira seviyesine yükseldi. Satılık konut fiyatları 2009 – 2016 yılları arasında İstanbul ortalamasına paralel bir artış gösterdi. İstanbul genelinde satılık daire ilanlarındaki fiyatlar 2017 yılında yaşadığı gerileme bölgedeki ilanlarda yaşanmadı.

2009 – 2017 yılları arası satılık daire metrekare fiyatları ortalaması

 

Daire fiyatları

Kartal’daki satılık daire ilanlarında fiyatlar ortalaması son 3 yılda 350.000 – 450.000 lira aralığında oluştu.

Son yıllarda satılan konut fiyatları neydi, fiyatlar nereye gidiyor sorusunun yanıtını son yıllarda gerçekleşen konut satışlarına bakarak yanıtlamaya çalışalım. Burada satılmış daire ve residence fiyatlarından yola çıkarak Kartal konut piyasasının yönünü inceleyeceğiz. Peki, neden daire ve residence fiyatlarını beraber inceliyoruz? Çünkü çok üst düzey projeler haricinde bu ikisi arasındaki farkların her geçen gün azaldığını görüyoruz. Kendini residence olarak adlandıran pek çok proje gerçek anlamda residence hizmeti sunmuyor. Diğer yandan bazı residence projeleri müşterileri korkutmamak için satış ilanlarında kendilerini site olarak adlandırıyorlar. Değerlendirmemize sadece son 5 yıl içinde inşa edilmiş yeni konutları alacağız.

2010-2015 Yılları Arası

2010-2015 yıllarda satılan konut fiyatlarına baktığımızda daire ve residence fiyatlarını beraber inceliyoruz, çünkü çok üst düzey projeler haricinde bu ikisi arasındaki farkların her geçen gün azaldığını görüyoruz. Kendini residence olarak adlandıran pek çok proje gerçek anlamda residence hizmeti sunmuyor. Diğer yandan bazı residence projeleri müşterileri korkutmamak için satış ilanlarında kendilerini site olarak adlandırıyorlar. Aşağıdaki değerlendirmede yeni konutların satış fiyatları baz alındı.

Kartal Satılık Daire Residence Fiyat m2 2010 2015

 • 2015 yılında satılan yeni konutların m2 fiyatlarına baktığımızda  2.276 Lira ile 5.055 Lira aralığını görüyoruz.
 • 2014 yılında m2 fiyatları ile daire ve residence satış fiyatları 1.514 – 4.250 Lira aralığında,
 • 2013 yılında 1.167 – 3.770 Lira,
 • 2012 yılında 1.125 – 3.162 Lira,
 • 2011 yılında 1.041 – 2.965 Lira,
 • 2010 yılında ise 1.000 – 2.891 Lira aralığında gerçekleşti.

2010 yılında alt segment ile üst segment arasında %289 olan fiyat farkı, 2015 yılında %122 olarak gerçekleşti. Kartal’da yapılan projeler ile bölgenin değerinin artması, arsa fiyatlarının artışına ve alt segmentteki konutların fiyatlarının yükselmesine yol açtı.

Kartal’da Emlak Fiyatlarını Etkileyecek Gelişmeler

İlçelerin demografik yapısı, eğitim kurumları, sağlık kuruluşları, ekonomi, ulaşım, çevre ve sosyal yaşam durumlarının incelendiği Yaşam Kalitesi Araştırmasında Kartal yaşanacak en iyi 39 ilçe arasında 11. sıraya yerleşti.

Marmaray duraklarının devreye girmesi bölgedeki fiyatları yukarıya çekecek gelişmelerden olacak

Kartal’da son yıllarda inşa edilen siteler bölgenin fiyatlarını yukarıya taşıyor. İstMarina, Çukurova Tower, Mai Residence, Mesa Kartall, Safi Espadon  bölgede ön plana çıkan siteler. Metsan Nexus, Teras Kule, Kartal Manzara AdalarMoment İstanbul, Propa Vista projeleri tamamlandığında bölgedeki fiyatları yukarıya taşıyacak siteler.

Kartal’da Gayrimenkul Yatırımları Neden Avantajlı?

Türkiye’de gayrimenkul yatırımları sürekli artıyor. Kartal emlak yatırımları açısından en iyi prim yapma potansiyeline sahip bölgelerden. Neden mi? Çünkü bölgeyi gelecekte İstanbul’da ön plana çıkartacak pek çok gelişme var.

Kolay Ulaşım:

Kartal’ın hem raylı sistem, hem deniz, hem de TEM ve D100 (E5) bağlantısı var ve İstanbul’un en büyük sıkıntısı olan ulaşıma pek çok alternatif sunuyor. Kadıköy – Kartal metro hattı uzun süredir hizmetteydi. 2016 yılı Ekim ayında açılan Yakacık-Adnan Kahveci, Pendik ve Tavşantepe durakları yakın çevreye ulaşımı kolaylaştırarak bölgenin değerini daha da arttırıyor.

Büyük İnşaat Parselleri:

Bölgede varolan sanayi tesisleri sahip oldukları geniş alanlar ile büyük projelerin üretilmesine imkan tanıyor. Bu sayede bölgenin çehresini değiştirecek otel, residence, alışveriş merkezi, kültür merkezi, katlı otopark, entegre yaşam merkezleri ve bol imkanlı sitelerin yapılmasının önü açılıyor. Markalı büyük konut projelerinin ilk tercihlerinden biri oluyor bu sayede Kartal.

Markalı Projeler:

Bölgedeki kaliteli projeler Kartal’ın sosyoekonomik profilini değiştiriyor. Üst düzey projeler iyi eğitimli ve yüksek gelirli kişileri bölgeye çekiyor. Örnek olarak İstmarina projesi tamamlandığında devreye girecek olan marina, AVM ve hastane bölgenin yapısını tamamen değiştirecek.

Sahil Şeridi:

Bölgedeki sahil şeridi İstanbul’un en güvenli ve keyifli alanlarından. Burada geç saatlere kadar keyifli zaman geçirmek, yürüyüş ya da spor yapmak İstanbul’un her bölgesinde bulamadığımız bir imkan.

Aydos Ormanı:

İstanbul’un en yüksek noktası Aydos Tepesi ve “İstanbul’un Balkonu” Yakacık Tepesi Kartal’da. Bölge bir yanında kıyı şeridi, diğer tarafında Aydos ormanı ile İstanbul’un nefes alabilen ender bölgelerinden biri.

Marinalar:

Pendik ve Tuzla Marinaları bölgenin gelişimine önemli katkıda bulunuyorlar.  2015 yılında açılan Tuzla Marinası içerediği alışveriş merkezi, ViaSea tema parkı, otelleri ve deniz akvaryumu ile bir cazibe merkezi.

Kaliteli Yerel Yönetim:

Kartal Belediyesi çeşitli tarafları bir platformda bir araya getiriyor ve bölgenin geleceğine bu platformda yön veriliyor.

İstanbul Finans Merkezi:

İstanbul Finans Merkezi olduğunda Ataşehir’deki fiyatlar üstünde etkisi çok fazla olmayacak çünkü burada fiyatlar zaten çok yükseldi. Ulaşılabilir fiyatlı cazip çevre bölgeler çok daha yüksek bir fiyat artışı yaşayacak. Bu bölgelerin başında da Kartal geliyor.

Körfez Köprüsü:

2016 yılı Haziran ayında açılan Osmangazi Köprüsü (Körfez köprüsü) Bursa’yı İstanbul’a bağlıyor ve ulaşımı kolaylaştırıyor. Çerkezköy’de çalışıp İstanbul’da yaşayanlar olduğu gibi, Bursa’da çalışıp Kartal’da oturmak mümkün olacak.

Adalet Sarayı’na yakın olmak için hukukçular, pek çok hastane nedeniyle sağlık sektörü çalışanları, bölgeyi tercih ediyor. Bu talep sayesinde yatırım amacı ile gayrimenkul alanlar dairelerini kolaylıkla kiraya veriyorlar. Gebze tarafında çalışan yöneticiler ve beyaz yakalı çalışanlar için de cazip bir konum olarak öne çıkıyor Kartal.

 

İletişim Formu

 • Adınız
 • Soyadınız
 • E-mail Adresiniz
 • Telefonunuz
 • Mesajınız