Kadıköy yaşam kalitesi bakımından İstanbul’un önde gelen semtlerinden. İTO’un yaptırdığı araştırmada Beşiktaş‘ın ardından yaşam kalitesi yönünden en iyi semt olan Kadıköy, REIDIN-SED Raporu’na göre de İstanbul’un en iyi 3 semtinde biri. Bağdat Caddesi gibi bir alışveriş ve sosyal yaşam bölgesi, ne İstanbul’un başka semtinde, ne de Türkiye’nin başka bir şehrinde yok. Kadıköy merkez olarak bilinen Osmanağa ve Caferağa bölgesi geçmiş yıllarda Beyoğlu Asmalı Mescit’in Anadolu yakasındaki alternatifi olarak bilinirken, son yıllarda Asmalı Mescit’teki işletmecilerin kiralık ve satılık restoran, bar, kafe aradığı bir bölgeye dönüştü. 2015 yılında bölgede 7.575 adet, 2016 yılında ise 7.373 adet konut satıldı, satılan dairelerin çoğunda konut kredisi kullanılmadı. 2015 ve 2016 yılındaki 2. el satışlar “0” daire satışların yaklaşık 2 katı oldu. 2017 yılında Ocak ayında 531, Şubat ayında 679, Mart ayında 818, Nisan ayında 692 adet konut satıldı.

Kadıköy'ün semtlerindeki satılık daire ilanlarının fiyat seviyeleri

Kadıköy satılık daire ilanları 2017 fiyat analizi. Kaynak: Zingat

 

Kadıköy Satılık Daire Fiyatları 2009-2017

Kadıköy’deki satılık daire fiyatları 2009-2011 yılları arasında İstanbul’daki fiyatlar ile paralel giderken, 2011 – 2015 yılları arasında fiyatlar İstanbul ortalamasının çok üstünde artış gösterdi. 2016 yılında fiyat artışı durdu ve hatta fiyatlar bir miktar geriledi. 2017 yılında fiyat gerilemesi durdu ve tekrar artmaya başladı.

Kadiköy'deki ve İsttanbul genelindeki satılık daire ilan fiyatlarının 2009 2017 yılları arasındaki grafiği

Fenerbahçe, Caddebostan ve Suadiye Kadıköy’ün en pahallı gayrimenkullerinin satılık ve kiralık olarak piyasaya sürüldüğü semtler. Acıbadem, Bostancı, Erenköy, Feneryolu,  Göztepe Kadıköy’ün gözde semtleri olmaya devam ediyor. Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy kentsel dönüşüm ile büyük bir yenilenme içinde. Satılık ve kiralık emlak fiyatları bu semtlerde geçmişteki fiyatlardan çok farklı oluşacak. Hasanpaşa, Koşuyolu, Kozyatağı, Osmanağa, Ondokuzmayıs, Rasimpaşa, Sahrayıcedit ve Zühtüpaşa bölgedeki yükselen emlak fiyatlarından olumlu etkilenecek semtler.

Kadıköy'ün semt haritasında ilçenin deprem yönünden zemin sağlamlık durumu

TEOG sınavının iptali ve yerine adrese dayalı kayıt gelme ihtimali gözde okulların olduğu semtlerden Kadıköy’de ilk aşamada kiraları, bu sistemin kesinleşmesi durumunda ise satılık fiyatları yükseltecek bir gelişme.

Daire Kiraları 2009-2017

Kadıköy’deki daire kiraları 2009-2011 yılları arasında İstanbul’daki kiralar ile paralel giderken, 2011 – 2015 yılları arasında İstanbul ortalamasının üstünde arttı. 2016’da bölgede düşüşe geçen kiralar 2017 tekrar artmaya başladı.

Kadiköy'deki ve İsttanbul genelindeki kiralık daire ilan fiyatlarının 2009 2017 yılları arasındaki grafiği

Fiyatları etkileyen faktörler

2012 yılında devreye giren M4 metro hattı ve 2013 yılında devreye giren Marmaray  bölgede ulaşımı kolaylaştırdı ve emlak fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu.

Yoğun şekilde süren kentsel dönüşüm inşaatları eski binaların yeni binalara ve sitelere döndürerek çok daha yüksek fiyatlı konutlar olarak piyasaya sürülmesine yol açıyor. 2017 yılında açılan Avrasya Tüneli de Kadıköy’deki satılık ve kiralık emlak fiyatlarını yükseltecek faktörlerden.

2017 yılında bölgedeki emlak vergilerindeki artış satışa çıkartılacak gayrimenkul miktarını arttıracak cinsten. Bölgede oturan sabit gelirli emekliler daha uygun maliyetli bölgelere taşınmayı düşünürler ise satılık daire miktarı daha da artış gösterebilir. Böyle bir gelişme emeklilerin yoğun olarak oturduğu semtlerde fiyatların yükselişini engeller.


Benzer konular:

Beşiktaş Emlak Piyasası

İstanbul Boğazı Lüks Konut Piyasası

Batı Ataşehir Satılık ve Kiralık Konut Piyasası

Maltepe Kartal Rezidans Piyasası

Kartal’da Gayrimenkul Yatırımları Neden Avantajlı

İletişim Formu

  • Adınız
  • Soyadınız
  • E-mail Adresiniz
  • Telefonunuz
  • Mesajınız