“Kira getirisi yüksek satılık dükkan arıyorum” “Yatırım için dükkan arıyorum, yardımcı olur musunuz?” soruları sık sık karşıma çıkıyor. Bu soruyu soranlar genelde yüksek getirili ve düşük riskli yatırım arayışındaki kişiler oluyor. İstanbul’da konut satışları her yıl artarak yükseliyor ama gayrimenkulü yatırım olarak hedefleyen pek çok kişi beklediği getiriyi konuttan elde edemiyor. AVM’lerdeki yüksek kira ve masraflardan dolayı perakendeciler cadde mağazacılığına yöneliyor. Dükkan yatırımı hem getirisi, hem de prim potansiyeli ile büyük cazibe sunuyor.

 

 • Kartal’da hızla değerlenecek Çanakkale Caddesi üstünde yüksek kira getiri potansiyeli olan yatırımlık Satılık Dükkanlar için arayın: 0531 304 55 77  Caner Başpınar
 • And Pastel Kartal projesinde kendini kısa sürede geri ödeyecek dükkanlar için RE/MAX Mars  0533 629 54 23 Abdullah Çetinkaya
 • Kartal’da kira getirisi cazip ofis yatırımı için RE/MAX İkon 05325079669 NermiN KAYA


Dükkana yapılan yatırımın önemli avantajları var:

 • Ticari gayrimenkullerin getirisi daha yüksek. Yani kendini daha kısa sürede geri ödüyor ve amorti ediyor.
 • Konut yatırımcısı satın aldığı eve zaman içinde masraf yapmak ve yenilemek zorunda. Dükkan yatırımcısı mülk eskise de hiç bir masraf yapmıyor, tam tersine içindeki kiracılar dükkana masraf yaparak yeniliyorlar ve değerini ve albenisini arttırıyorlar.
 • Konut kiraya verildiğinde, eğer kiracı çıkmak istemez ise çıkartmak neredeyse imkansız. Kira artışları resmi enflasyon oranları ile sınırlı ve uzun vadede alınan kira piyasa ederinin çok altında kalabiliyor. Oysa ticari gayrimenkulde kira artışlarını istediği gibi belirlemek mal sahibinin elinde.
 • Prim potansiyeli yüksek olan bir dükkan bulmak, prim potansiyeli olan bir konut bulmaktan daha kolay.

Dükkan yatırımında dikkat edilmesi gereken unsurlar:

Dükkanın genişliği ve kullanışlı oluşu

Bir gayrimenkulün değerini belirleyen en önemli unsur konumundan sonra alanıdır. Bir dükkanın alanını değerlendirirken sadece metrekare olarak büyüklüğüne bakmak doğru olmaz. Varolan alan ne kadar verimli kullanılabilir, ölü bölgeler var mı, kolonlar dükkanın kullanımını olumsuz etkiliyor mu değerlendirmek gerekir.

Cephesi

Dükkanın cephesi aynı zamanda vitrin ve tabela alanıdır. Geniş cephe daha büyük reklam ve tanıtım alanı demek. Geniş cephe daha uzun süre müşterilerin gözü önünde olmak demek. Bu nedenle geniş cepheli bir dükkan, dar cepheli bir dükkandan daha kıymetlidir.

Tavan yüksekliği

Satış faaliyeti tüketici psikolojisi üstüne kuruluyor. Amaç tüketicileri pahallı ürünleri satın almaya teşvik etmek. Amaç müşterilerin dükkanda uzun süre geçirerek daha çok alış veriş yapmalarını sağlamak. Yüksek tavanlı bir dükkan daha ferah ve daha prestijli bir ortam sağlıyor. İşletmelerin müşterilerini etkilemelerini kolaylaştırıyor. Ayrıca havalandırma, aydınlatma, teşhir fonksiyonlarının organizasyonu için yüksek tavanlar faydalı oluyor.

Depo alanı

Ticari bir gayrimenkul, adı üstünde, ticari faaliyette bulunur. Ticari faaliyetlerin depo alanı ihtiyaçları olur. Eğer dükkanın depo alanı olarak kullanabileceği bodrumu yok ise, dükkanın bir bölümü depoya ayrılmak zorunda kalınıyor. Bu bonfileden kıyma yapmaya benziyor, çok pahallı ve değerli bir alanı, getirisi düşük bir faaliyet için kullanmak zorunda kalıyor kiracı. Uygun fiyatlandırılmış depo alanı dükkanı hem daha kullanışlı hale getirir, hem de dükkana değer katar.

Ön kullanım alanı

Dükkanın önündeki ön kullanım alanı gerektiğinde teşhir için, gerektiğinde satış için, çok farklı amaçlar ile kullanılıyor. Ön kullanım alanı olan dükkanlar sağladıkları bu avantaj ile işletmecilerin ve yatırımcıların gözünde bir adım öne çıkıyor.

Caddedeki yaya trafiği

Dükkanın önünden geçen yayalar oradaki işletmenin potansiyel müşterileridir. Yaya trafiği ne kadar çok olur ise, müşteri o kadar artar, satış ve kar da aynı oranda artar.

Caddedeki araç trafiği

Dükkanın önünden geçen araç sayısı orada faaliyet gösterecek işletme için önemli bir gelir potansiyeli.

Otopark imkanı

İstanbul gibi büyük şehirlerde dükkanların önünde otopark imkanı çok sınırlı. Ancak arabası olan, gelir seviyesi yüksek müşteriler oradaki işletme için çok değerli. Bu müşterileri kaçırmamak için yakın çevredeki park imkanları da değerlendirmeye alınmak zorunda.

Bölgenin sosyo ekonomik yapısı

Eğer dükkanın müşterileri o çevrede yaşayan insanlar ise, o bölgenin sosyo ekonomik yapısı ticari mülkün fiyatını etkileyen en önemli unsurlardan biri haline geliyor. Nişantaşı’nda, Bebek’te küçücük bir mağazanın milyonlarca liraya müşteri bulmasının nedeni o çevrede yaşayan alım gücü yüksek insanlar. Dükkanın çevresinde yaşayan insanların alım gücü arttıkça o mülkün değeri artıyor.


İlginizi çekebilir :

Yatırımlık Arazi ve Arsa Nereden Alınır?

Ticari Gayrimenkul Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

 

İletişim Formu

 • Adınız
 • Soyadınız
 • E-mail Adresiniz
 • Telefonunuz
 • Mesajınız