Sık gelen mesajlardan bir tanesi “yatırımlık daire nereden alınır, yardımcı olur musunuz?” sorusu. Bu soruyu soran kişiye yardımcı olmak için o kişinin yapacağı yatırımdan beklentilerini bilmek gerekiyor. İstanbul’da konut satışları her yıl artarak yükseliyor ama gayrimenkulü yatırım olarak hedefleyen pek çok kişi beklediği getiriyi elde edemiyor.


SATILDI

Çukurova Tower Kartal’da Satılık 1+1 Daire

1.250 lira kira getirisi
► Kirası düzenli ödenmekte
► Siz oturmak isterseniz kiracı çıkacak

► Çift cepheli
► Deniz manzaralı
► Yerden ısıtmalı
► Ocak, aspirator, fırın, mikrodalga fırın, bulaşık makinesi
► Klima
► Portmanto
► Tavan yüksekliği 3.40m ferah daire

► Metroya yürüme mesafesi
► E-5’e çok yakın

Aradığınız fırsatı buldunuz, kaçırmayın, arayın 05322164082


Gayrimenkul sektöründe uzun vadeli düşünenler hem daha çok kazanırlar, hem de riskleri daha az olur. Hangi süre içinde yatırımınızın karşılığını almak istiyorsunuz? Uzun vadeli yatırım için yatırım yapacağınız bölgenin gelecekteki potansiyelini değerlendirmeniz gerekir. Eğer kısa sürede yatırımınızın değerlenmesini istiyorsanız inşaat başlamadan, yada daha yeni başlamışken alım yapmanız gerekebilir. Doğru fiyatlandırılmış bir projeden erken daire aldığınızda, proje ortaya çıktığında yüksek kar potansiyeline sahip olursunuz. Buradaki anahtar kelime “doğru fiyatlandırılmış proje”. İnşaat yeni başladığında fiyatların iskontolu olması gerekir, eğer muadil dairelere benzer bir fiyatlandırma var ise erken yatırım yapmanızın anlamı kalmaz.

Yatırımlık daire nasıl olmalı?

Alacağınız daireyi kendiniz mi kullanacaksınız, yoksa kiraya mı vereceksiniz? Eğer kendiniz için bir daire arıyorsanız seçenekleriniz çok kısıtlı olacak. Sonuçta kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacak büyüklükte ve konumda bir daireye yönelmek zorundasınız. Eğer kiraya vermeyi düşünüyorsanız geçekten getirisi yüksek olacak bir daire yatırımı yapma şansınız var.

Şerefiye farkını amacınıza göre değerlendirin

Alacağınız dairenin tipi, büyüklüğü, katı, manzarası, cephe yönü, arsa payı gibi faktörler şerefiye farkları oluşturur. Eğer alacağınız dairede kendiniz oturmayı düşünüyorsanız sizi daha mutlu edecek farklar için şerefiye farkı verebilirsiniz. Ancak kendiniz oturmayıp, kiraya verecekseniz vereceğiniz şerefiye farkının kira getirisini ne kadar yükselteceğini sorgulayın çünkü genelde verilen şerefiye farkı, bu ödemeyi yapmaya değecek bir kira artışı getirmiyor.

Ulaşım imkanları ne durumda?

İstanbul her geçen gün büyüyor ve nüfusu artıyor. İstanbul’da yaşayanların konut tercihleri ulaşım ve sosyal imkanlardan etkileniyor. Şu anda ulaşımı sıkıntılı olan bir bölgede fiyatların düşük olması çok normal. Ulaşımı sıkıntılı olan bölgeye metro gibi toplu ulaşım geldiğinde bölgeye talep hemen yükseliyor ve bu da fiyatlar artıyor. Ulaşımı gelecekte rahatlayacak olan bölgelere yatırım yapmak her zaman kazandırır.

Marmaray Maltepe duraklarının devreye girmesi bölgedeki fiyatları yukarıya çekecek gelişmelerden olacak.

Yakın çevredeki altyapı yatırımları ve projeleri ne durumda?

Üniversite gibi, hastane gibi kurumlar beraberinde konut talebini de getirir. Üniversitenin yakın çevresinde hem çalışanlardan hem de öğrencilerden kiralama talebi oluşur. Yatırımcılar düzenli kira getirisi olan kiracılı dairelerden almak isteyebilir. Hastane gibi bir kurum ilgilendiğiniz bölgeye geldiğinde doktorlar, hemşireler, hastane çalışanları, hastaneye yönelik çevrede açılan işyerlerinde çalışanlar kiralama ve satın alma talebi oluşur. Bu gelişme de fiyatları yukarı taşır.

Yatırımlık daire nereden alınır?

Gayrimenkulün değeri üstünde en büyük etken konumu. Düşündüğünüz bölgenin gelişme ve prim yapma potansiyeli nasıl? Yatırım yapacağınız dairenin bulunduğu bölgenin gelişme ve prim potansiyeli en önemli faktör. Devletin yaptığı altyapı yatırımları hem gayrimenkul fiyatlarını etkiliyor, hem de farklı kitleleri o bölgeye çekerek sosyal ve ekonomik yapıyı değiştiriyor.

Anadolu yakasında yatırım yapmak ve riske girmek istemeyenler için Maltepe ve Kartal ön plana çıkıyor, Kadıköy’e çok çeşitli toplu ulaşım imkanları ve yakınlığı, sahil şeridi, e5 ve TEM otoyoluna yakınlığı, sosyal yaşam kalitesi Maltepe‘yi ve Kartal‘ı yatırımlık daire için cazip hale getiriyor.


İlginizi çekebilir:

Yatırımlık Arazi ve Arsa Nereden Alınır?

İletişim Formu

  • Adınız
  • Soyadınız
  • E-mail Adresiniz
  • Telefonunuz
  • Mesajınız