İstanbul Tuzla ilçesinde 5 tane Organize Sanayi Bölgesi bulunmakta. Bu Organize Sanayi Bölgeleri, İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi (İAYOSB), İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi (İDOSB), Birlik Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), İstanbul-Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB), İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi (İTOSB) adları altında faaliyet göstermekteler. Diğer OSB‘ler ile mukayese edildiğinde Tuzla OSB’leri yatırım için cazip seçenekler.


Tuzla OSB’lerde alım, satım ya da kiralama işlemleriniz için beni arayabilirsiniz, size bu konuda En İyi Danışmanları önerebilirim 0532 216 40 82


Bölgedeki satış ve kiralamalardan örnekler:

 • 2.500 m2 fabrika 2.600.000 ABD Dolarına satıldı
 • 4.100 m2 fabrika 18.000 ABD Dolarına kiralandı
 • 4.550 m2 fabrika 5.500.000 liraya satıldı
 • 2.600 m2 depo  31.000 liraya kiralandı
 • 4.250 m2 sanayi imarlı arsa  1.200.000 ABD Dolarına satıldı
 • 3.600 m2 fabrika 42.000 liraya kiralandı
 • 7.600 m2 fabrika 3.300.000 ABD Dolarına satıldı

İstanbul Anadolu Yakası OSB

İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi (İAYOSB), 13.10.2000 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığının onayı ile Tuzla Mermerciler Organize Sanayi Bölgesi adı altında tüzel kişiliğini kazandı. Ancak 18.10.2011 tarihinde Organize Sanayi Bölgesinin adı İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi olarak değiştirildi. OSB’de 154 sanayi parseli var. İstanbul Anadolu Yakası OSB, Tuzla/ Orhanlı – Şekerpınar bağlantılı TEM yan yolunun kuzeyinde bulunmakta. Su, yangın suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, doğalgaz dağıtım, elektrik, telekomünikasyon, fiber internet, asfalt yol altyapı sistemlerinin tamamı tamamlanmış durumda. İAYOSB’nde merkezi atık su arıtma tesisi bulunmuyor, deşarj izni var ve deşarj Tuzla Biyolojik Arıtma Tesisine yapılıyor. 9 tesisin kendi ön arıtma tesisi var. Evsel, proses, tehlikeli ve ambalaj atığı yönetimi var. İtfaiye ve sağlık birimi var. TIR parkı ve kantar bulunmuyor. Çevresi çitler ile güvenlik altına alınmış durumda.  Metal Sanayi, Oto Yan Sanayi, Elektrik-Elektronik, Lojistik, Kimya, Plastik gibi birçok sektörde ve alanda üretim gerçekleştiren firmaları içinde barındırmakta.

İstanbul Deri OSB

İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi (İDOSB), Sanayi ve Ticaret Bakanlığının kredi desteği ile 1982 yılında kuruldu. 15.04.2000 tarihinde ise tüzel kişiliğini kazandı. Tuzla OSB’ler arasında yer alan İstanbul Der Organize Sanayi Bölgesi, Sabiha Gökçen Havaalanına 5 km uzaklıkta olup TEM Otoyolunun kuzey doğusunda bulunmakta.Su, yangın suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, doğalgaz dağıtım, elektrik, telekomünikasyon, fiber internet, asfalt yol altyapı sistemlerinin tamamı İstanbul Deri OSB’de tamamlanmış durumda. Merkezi atık su arıtma tesisi var ve 36 tesisin kendi ön arıtma tesisi bulunuyor. Evsel ve ambalaj atığı yönetimi var. Ayrıca itfaiye, TIR parkı ve kantar da var. Çevresi çitler ile güvenlik altına alınmış durumda, girişlerde güvenlik kontrolü yapılıyor. 92.500 m² alana kurulu olan  Atık Su Arıtma Tesisi ile “Dünya’nın en büyük ve en etkili arıtma tesisi” unvanına sahip. İçerisinde 800 şirket ve yaklaşık 40.000 çalışan var. Bu özellikleri ile İstanbul Deri OSB, büyük bir üretim ve istihdam merkezi.

Birlik OSB

Birlik Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), Tuzla’da bulunuyor. 16.10.2010 tarihinde tüzel kişiliğini kazandı. Merkezi bir konuma sahip, 511.750 m² alana kurulu ve 85 sanayi parseline ayrılmış. Tüm altyapı sistemleri tamamlanmış durumda, içerisindeki banka şubeleri, camiiler, İtfaiye, PTT, yönetim binaları, restoran, market ve kafeteryaları ile adeta Tuzla içindeki başka bir şehir gibi. OSB’nin Türkiye ekonomisine yıllık katkısı 1.5 milyar TL ve yıllık ihracatı 500 Milyon USD. Toplam İstihdam ise yaklaşık 4.000 kişi.

İstanbul-Tuzla Kimya Sanayicileri OSB

Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB), 1986 yılında inşasına başlandı ve 2001 yılında tüzel kişiliğini kazandı. 215.000 m² alana kurulu olan  KOSB, 163 sanayi parseline sahip. Elektrik, buhar ve sıcak su üretim tesisi, merkezi atık su artıma tesisi, ar-ge tesisi haricinde altyapısı tamamlanmış olan İstanbul-Tuzla Kimya Sanayicileri OSB, içerisindeki kurum ve kuruluşlarla, tüm ihtiyaçları karşılamaya elverişli yapıda.

İstanbul Tuzla OSB

İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi (İTOSB), Tuzla’nın beşinci ve sonuncu Organize Sanayi Bölgesidir. 1980’li yılların sonunda Tuzla ilçesinde sanayinin gelişmeye başlamasıyla Marmara Bölgesi’nin önde gelen sanayi merkezlerinden olmuştur. Şimdilerde dünyaca ünlü tersanelere sahip olan Tuzla’nın, organize sanayi bölgesi İTOSB (İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi) 16 Kasım 2000 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından OSB olarak resmen kabul edilmiştir. İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi (İTOSB) yaklaşık 430.000 metrekaresi sanayi bölgesi, kalan alanları orman ve yeşilliklerden oluşan 640.000 metrekarelik bir alanda 149 sanayi parselinden oluşmaktadır. İTOSB sağladığı gelişmiş altyapı (su, yangın suyu, yağmur suyu,kanalizasyon, doğalgaz, elektrik, telefon, fiber internet, merkezi atık su arıtma tesisi) ve sunduğu hizmetler (evsel atık, proses atık, tehlikeli atık ve ambalaj atık yönetimi), tam donanımlı itfaiye, sağlık birimi, özel güvenlik teşkilatı, dış sınırlarında güvenlik çitleri ve TIR parkı ile, konferans salonu ile gelişmiş ülkelerin sanayi bölgeleriyle eş seviyelerde olmaya aday. Karma sanayi grubunda yer alan İTOSB, bilinçsiz sanayileşmenin sebep olduğu çevre kirliliğini önleme konusunda istikrarlı bir duyarlılık göstererek, yaklaşık iki yılda altyapısını tamamladı. Bölgede 110 fabrika var, çoğunluğu otomotiv yan sanayi, plastik, elektrik ve ilaç sanayii oluşturuyor.  2017 itibari ile Tuzla OSB’nde yaklaşık 8.000 kişi çalışıyor.


İlginizi çekebilir :

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı

Fabrika Nasıl Satılır?

Arsa Nasıl Satılır?

Ticari Gayrimenkul Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Dudullu OSB Emlak Piyasası

Sakarya OSB Emlak Piyasası

Gebze OSB Emlak Piyasası

Düzce OSB Emlak Piyasası

Dilovası OSB Emlak Piyasası

 

İletişim Formu

 • Adınız
 • Soyadınız
 • E-mail Adresiniz
 • Telefonunuz
 • Mesajınız