İyi çekilmiş resimlerin satışı kolaylaştıracağı, hızlandıracağı ve daha yüksek fiyatlar elde edileceği konusunda tüm dünya hemfikir. Fakat hala pek çok satılık gayrimenkul ilanında çok kötü resimler kullanılıyor. Bu resimlerdeki hataları birlikte inceleyelim. Resimlerde pek çok sorun var ancak örneklerde her resmin en öldürücü hatasına bakalım.

Dikey Hatlara Dikkat Edilmemesi :

Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar dikey hatlar

Fotoğraf makinesi terazide değil ise duvarlar yatık görünür, üstümüze devrilecekmiş izlenimi yaratır.

 

Güncel Olmayan Resimler :

01 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 01
Çekmeköy’de 3 adet butik villa 3 milyon dolar. Havuz ve çevre güzel gözüküyor. Fakat resim 2008 yılından, ilan ise 2013 yılında verilmiş. İnternet’te flört sitelerinde yaşlı insanların gençlik resimlerini koyduklarını biliyoruz, bu da onlara benzemiş.. Bu arada sene 2015 olmuş ve bu ilan hala aktif. Bu villaların satılmamış olmasına şaşırmamız gerekiyor mu?

 

Yansıtan Yüzeylere Dikkat Edilmemesi :

02 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 02

Yansıtıcı yüzeylere özellikle dikkat etmek gerekir yoksa satıcı ilanın bir parçası haline gelebilir..

 

Flaş Kullanmayı Bilmemek :

03 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 03

Yeterli aydınlatmanın olmadığı ya da fotoğraf makinesinin ışık hassasiyetinin yetersiz kaldığı yerlerde flaş kullanarak resmin kalitesi arttırılır. Ancak doğru kullanılmayan bir flaş doğal olmayan renklere, sert gölgelere ve gereksiz parlamalara yol açar.

 

Karanlık Resimler :

04 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 04

“Moda’da muhteşem manzaralı dubleks daire” Sahibi açıklamalar kısmında “Anlatmakla olmaz mutlaka görmelisiniz” demiş. Çok haklı, keşke resimlere bakan alıcılar daireyi görebilseler! Ne yazık ki karanlık iç mekan çekimi bunu mümkün kılmıyor.

 

Vurucu Özelliği Göstermemek :

05 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 05

“Sahile sıfır, deniz manzaralı daire” ilanında en önemli özellik dairenin manzarası. Peki manzara resmi nerede? Yok! İlandaki diğer resimlerde de yok!

051-Satılık-Emlak-Fotoğraf-Çekimlerinde-Yapılan-Hatalar 051.png

 

Çekim Öncesi Gerekli Düzenlemenin (sahneleme) Yapılmaması :

06 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 06

Bu manzaralı dairenin çekimi için gereken özen ne yazık ki gösterilmemiş. Çekim öncesinde tente kapatılsa, balkondaki masa ve sandalyeler kaldırılsa manzara ön plana çıkardı.

 

Çekim Öncesi Temizlik Yapılmaması :

07 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 07

5-10 bin liralık araçlarını satanlar bile önce arabalarını yıkatıp sonra resim çekerlerken, 1.000.000 $ değerinde bir dairenin resimlerini bu şekilde İnternet’e yükleyenler herhalde ilk izlenimin önemini bilmiyorlar.

 

Yanlış Resmin Kapak Fotoğrafı Olarak Kullanılması :

08 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 08

İlanı veren herhalde “salondan Boğaz manzarası keyfi” mesajını vermek için bu resmi seçmiş. Ne yazık ki, bu resimden ne salonun kendisi, ne de manzaranın güzelliği anlaşılıyor. Hele bu resim ilanın ana resmi olarak kullanıldığında pek çok ilanla birlikte küçültülerek kullanılıyor ve insanların hayal gücü bile buradaki mesajı anlamaya yeterli olmuyor. Oysa profesyonel bir çekim ile hem iç mekan hem de manzara aşağıdaki örnekte olduğu gibi bu resme aktarılabilirdi!

09 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 09

 

Gün Işığından Faydalanmamak :

10 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 10

Işık fotoğrafın en önemli dostudur. Manzara ve özel durumlar için gece çekilmiş bir kaç resim ilana eklenebilir. Ancak bütün resimler gece çekildiğinde emin olun başarılı bir sonuç elde edemezsiniz.

 

Dik Resimler Kullanmak :

11 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 11

Gözlerimiz yüzümüzde yan yanadır. Bu yüzden “landscape” tarzı yatay resimleri daha iyi algılarız. Televizyonlar bu nedenle bu şekilde üretilmektedir. İlan siteleri de resimleri yatay yayınlayacak şekilde yüklerler. Resimler dikey çekildiğinde hem etkileri azalır, hem de ilan sitelerinde daha küçük alanda gösterilirler.

 

Bütün evi göstermemek :

12 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 12

Bazı satıcılar evlerinin sadece güzel yanlarını göstererek alıcıları çekmeyi hedefliyorlar. Ancak insanların zamanlarının kısıtlı olduğu gerçeğini gözardı ettikleri için pek çok alıcıyı kaçırıyorlar. İnsanlar bir ilanda gösterilmeyen yerlerini kötü durumda olduğunu tahmin ediyorlar. Satıcı böyle yaparak evin gerçek halini kabul edecek alıcıları da kaçırabiliyor, çünkü bu alıcıların çoğu zamanlarını bu evi ziyaret etmeye ayırmıyor.

 

Yetersiz Resim :

13 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 13

3 milyon dolarlık malikane ilanı verip sadece 1 adet iç mekan resmi koymayı kenara bırakalım. Resmin açısını, aydınlatmanın yetersizliğini de görmezden gelelim. Yukarıdaki resim alıcıya ne bilgi aktarıyor ona bakalım. Malikanede iç merdiven olduğu ve mal sahibinin baston ve fötr şapka kullandığını mı?

 

Bulanık Resimler :

14 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 14

Resmin amacı alıcının ev ile ilgili fikrinin oluşmasına yardımcı olmaktır. Bu resim ne yazık ki alıcıya hiç yardımcı olmuyor. Resme bakılan ekran büyüdükçe netlik daha da çok önem kazanıyor çünkü küçük ekranlarda anlaşılmayan bulanıklık ekran ve resim büyüdükçe daha çok göze batıyor.

 

Özel Eşyaları Ön Plana Çıkartmak :

15 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 15

Alıcının kendini o mekanda yaşarken hayal etmesi satışı kolaylaştırır. Eğer özel eşyalar ön plana çıkartılır ise bu mümkün olmaz. Bu nedenle satışa çıkıldığında özel eşyaların ortalıktan kaldırılmasında ya da mümkün olduğunca azaltılmasında fayda var.

 

Kapalı Perdeler :

16 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 16

Aydınlık bir mekan geniş ve ferah hissi verir. Perdeleri kapalı bir mekan küçük ve boğucu görünür. Fotoğraflar çekilirken perdeler açık olmalı ki mekan ferah görünsün.

 

Kameranın Ön Alanını Boşaltmamak :

17 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 17

Kameranın ön alanının boş olması odayı büyük ve ferah hissettirir. Ön alandaki büyük eşyalar odayı ufak ve sıkışık gösterir. Fotoğraf çekimi öncesinde yapılacak sahneleme çalışması mekanın cazibesini arttıracaktır.

 

Resimsiz İlanlar :

18 Satılık Emlak Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar 18

Devir görsellik devri. Resimleri olmayan bir ilandan sonuç beklemek! Söyleyecek söz bulmak zor..

 

Not : Yukarıdaki resimler sahibinden.com sitesinde sahibinden satılık ilanlardan alınmıştır. 


Benzer Konular :

Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır

Cep Telefonu ile Emlak Fotoğraflama

Sahneleme ile Mülkünüz Değerli Satılsın

Gayrimenkul Satışıyla ilgili Sık Sorulan Sorular

Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları

Evinizi Değerine Hızlı Satmanın 10 Adımı

Gayrimenkul Satışını Kolaylaştıran 9 adım

 


 

 

İletişim Formu

  • Adınız
  • Soyadınız
  • E-mail Adresiniz
  • Telefonunuz
  • Mesajınız

Cevap Yaz