Emlak eğitimleri arasında en büyük bir eksikliklerden biri emlak fotoğraflama eğitimi. Pek çok emlak zincirinin emlak fotoğraflama eğitimi olmasına rağmen danışmanların çoğu bu eğitimlere katılmıyor. Katılım eksikliğinin 2 nedeni var. Birincisi bu eğitimlerde profesyonel makine ile nasıl çekim yapılacağına dair bilgiler verilmesi. Emlakçıların çoğu cep telefonu ile çekim yaptıkları için bu eğitimler onlara bir şey ifade etmiyor. İkinci neden ise pek çok kişi, her gün zaten bol bol yaptığı, gözüne kolay gözüken bir iş için eğitim almasına gerek olmadığını düşünüyor.

Eski arabalarını satmak için ilan verenler, resim çekmeden önce arabalarını iç dış yıkatıyorlar. Bazıları bir adım daha ileri giderek, arabayı güzel bir manzaranın önüne park edip resmini çekiyor. 20-30 bin liralık bir aracın satışında gösterilen bu özen, yüz binlerce liralık (hatta milyonluk) emlak satışında neden gösterilmiyor?

gayrimenkullerin satışında neden özen gösterilmiyor

5 bin liraya satılan aracın fotoğrafına gösterilen özeni neden 500 bin liralık emlak ilanlarında göremiyoruz?

Resimli ilanların daha çok ilgi çektiği konusunda herkes hemfikir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre alıcılar gayrimenkul ilanlarına bakarken zamanlarının %60’ını ilan resimlerinde geçiriyorlar ve bu fotoğraflar sayesinde konutun satışı %32 daha hızlı oluyor. Peki iyi çekilmiş resimlerin satışı kolaylaştıracağını, hızlandıracağını ve daha yüksek fiyatlar elde edileceğini Türkiye’de gayrimenkulünü satmak isteyenler bilmiyor mu? Herhalde bilmiyor ki satılık ev, daire, villa, yalı, iş yeri, ticari gayrimenkul vs. resimlerinde bol bol amatör çekimlere rastlıyoruz. Türkiye’de ne yazık ki emlak fotoğrafçısı, ya da gayrimenkul fotoğrafçısı diye uzmanlaşan fotoğrafçılar yok. Fotoğraf üzerine İnternette pek çok Türkçe kaynak bulmak mümkün ancak gayrimenkul ya da emlak fotoğrafçılığı konusunda kaynak neredeyse hiç yok.

Gayrimenkul Resim Çekiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Gayrimenkul fotoğrafçılığı yapabilmek için fotoğraf çekim bilgisini emlak pazarının ilanlarda neye önem verdiği bilgisi ile birleştirmek gerekiyor.

Amaca uygun bir fotoğraf makinesi ve lens edinin :

Cep telefonu ile gayrimenkul emlak fotoğraf çekimi

13 megapiksel lazer otofokuslu LG G3 ile çekim

Profesyonel gayrimenkul emlak fotoğraf çekimi

Aynı noktadan Tokina 11-16mm geniş açı lens ve Nikon D5300 ile çekilen fotoğraf

Cep telefonu olmaz mı? Olur, eğer gayrimenkulden kastınız tarla ya da arsa ise… Bol ışık alan açık alanlarda ve size istediğiniz kadar geri gitme imkanı sağlayan ortamlarda fotoğraf makinesi ve lensin önemi azalıyor. Ancak iç mekanda çekim yapacaksanız ışığa hükmedebileceğiniz bir makineye ihtiyacınız var. Ayrıca iç mekanlarda sırtınızı ne kadar duvara dayasanız da istediğiniz genişlikte alanı fotoğrafa yansıtamama riskiniz var. Profesyonel bir fotoğraf makinesine takacağınız geniş açı lens ile bu sorunu aşabilirsiniz.

Mekanın düzenli ve temiz olmasını sağlayın :

Gayrimenkul Emlak Daire Ev Villa Sahneleme Fotoğraf Teknikleri 022

Odanın günlük hali

Gayrimenkul Emlak Daire Ev Villa Sahneleme Fotoğraf Teknikleri 021

Sahneleme ile odanın ferahlığı ortaya çıkıyor

Çekimden önce mekanı temizleyin ve düzenleyin. Ortamda gereksiz kalabalık yapan eşyaları çekim alanı dışına çıkartın. Fotoğraf çekimi öncesi sahneleme yapın.

Işığı ayarlayın :

Gayrimenkul Emlak Daire Ev Villa Sahneleme Fotoğraf Teknikleri manzara vurgusu

Flaş yardımı ile iç ve dış ışık dengelenerek manzara ön plana çıkartılabilir

Gayrimenkul Emlak Daire Ev Villa Sahneleme Fotoğraf Teknikleri aydınlık vurgusu

Pencerelerden bol ışık geldiği vurgusu yapılılabilir

Kapalı mekanlarda ışığın eşit dağılmasını sağlayın, karanlık bölgeleri aydınlatın, bütün ışıkları, lambaları açın. Gerektiğinde bu ışık kaynaklarının ampullerini yüksek güçlü ampuller ile değiştirin. Pencerelerden gelen güçlü ışığın fotoğrafınızı bozmasına izin vermeyin. Sabahın erken saatlerinde ya da akşam üstü güneş ışığının zayıf olduğu zamanlardır. Bulutlu günler de iç mekan çekimlerinde pencerelerden gelen güçlü ışığı kolay dengeleyeceğiniz zamanlardır. Flaş kullanımı konusunda dikkatli olun, doğru ayarlanmayan bir flaş çok daha kötü sonuçlara yol açabilir. Flaş ışığını tavandan ya da duvardan yansıtın.

En iyi açıyı bulun :

Gayrimenkul Emlak Daire Ev Villa Sahneleme Fotoğraf Teknikleri Açı 2

Aynı odanın 1. açıdan görüntüsü

Gayrimenkul Emlak Daire Ev Villa Sahneleme Fotoğraf Teknikleri Açı 1

Aynı odanın 2. açıdan görüntüsü

Gayrimenkul Emlak Daire Ev Villa Sahneleme Fotoğraf Teknikleri Açı 3

Aynı odanın 3. açıdan görüntüsü

Doğru açı mekanın güzel yönlerini öne çıkartır. Resmin önünü kapatan eşyalardan kaçının, bunlar mekanı küçük gösteri. Gerektiğinde bu eşyaları dışarı çıkartın. Eğer hangi açının iyi sonuç vereceğinden emin değilseniz farklı açılardan çekim yapın ve seçiminizi sonra yapın.

Yansıtıcı yüzeylere dikkat edin :

Özellikle flaş kullanılan çekimlerde aynalar, camlar, resimler ve parlak yüzeyler ışığı yansıtarak resminizi bozabilir. Bu yüzeyler ayrıca resmi çeken kişinin görüntüsünü de yansıtabilir!

Kamerayı yatay tutun :

Amatör gayrimenkul emlak dikey çekim

Amatör makineler dar mekanlarda kısıtlı bir alanı aktarabiliyor

Profesyonel gayrimenkul emlak fotoğraf çekimi yatay

Aynı noktadan profesyonel çekim ile çok daha geniş bir alan alıcılara gösterilebiliyor

“Landscape” yani yatay resimleri daha iyi algılarız çünkü gözlerimiz yüzümüzde yan yanadır. Televizyonlar bu nedenle yatay ekranlı üretilir. İlan siteleri de resimleri yatay yayınlarlar. Resimler dikey çekildiğinde hem etkileri azalır, hem de ilan sitelerinde daha küçük alanda gösterilirler.

Kamerayı yere paralel tutun :

Kamera terazide olduğunda kapılar, sütunlar vs. olması gerektiği gibi 90 derece dik görüntülenir

Bu sayede köşeler, kapılar, sütunlar vs. olması gerektiği gibi 90 derece dik görüntülenir. Vizörün ya da kamera ekran yanlarının duvarlar ile paralel göründüğünden emin olun.

Tripod (ayak) kullanın :

Gayrimenkul Emlak Fotoğraf Resim Çekimi tripod

Tripod fotoğraf makinesini sabitleyerek daha net fotoğraflar çekmenize yardımcı olur, ayrıca makinenin yere ve duvarlara paralel olmasını kolaylaştırır.

Fotoğraf makinesinin sabitlenmesi net resimler elde etmeye yardımcı olur.

Zamanlayıcıdan faydalanın :

Gayrimenkul Emlak Fotoğraf Resim Çekimi zamanlayıcı

Zamanlayıcıdan faydalanarak makinenin çekim sırasında sallanmasını engelleyebilir ve fotoğrafın daha net çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Zamanlayıcı (timer) elinizden oluşabilecek titremeleri engeller ve daha net resimler elde edersiniz.

Küçük alanlarda geniş açılı objektif kullanın :

Küçük alanlarda gayrimenkul emlak fotoğraf çekimi yatay

13 megapiksel lazer otofokuslu LG G3 ile çekim

Küçük alanlarda profesyonel gayrimenkul emlak fotoğraf çekimi yatay

Aynı noktadan Tokina 11-16mm geniş açı lens ve Nikon D5300 ile çekilen fotoğraf

Geniş açılı objektifler mekanın daha fazla alanını resme aktarır, ancak resmin kenarlarında deformasyona yol açabilir. Resmi deforme etmeyecek kadar açıyı genişletin ya da sonradan deforme kısımları resim işleme programları ile düzeltin/kırpın.

Kamerayı aşağı indirin (çömelin) :

Gayrimenkul Emlak Fotoğraf Resim Çekimi yükseklik ayarı

Bu fotoğraf daha yüksekten çekilseydi resmin çoğunda zemin yerine tavan görünecekti. Bir daire alan kişi için en önemli şey yaşam alanın genişliği, resim de bu alanı ön plana çıkartmalı.

Fotoğraf makinesini yere paralel tuttuğunuz için resmin çoğunu tavan kapsıyor ise kamerayı aşağı indirin ve odayı çerçeveye alın.

Gerektiğinde yukarı çıkın :

Salonu evi büyük geniş ferah göstermek

Yukarıdan çekilen bu resim mekanın genişliğini ve ferahlığını vurguluyor

Her resmin aynı seviyeden olması gerekmez, mekanın özelliklerini yansıtabilmek için gerektiğinde farklı yüksekliklerden resim çekebilirsiniz.

Diğer çekimler :

Yukarıda iç mekan çekiminde dikkat edilmesi gerekenleri paylaştım. Satılık bir gayrimenkulün 4 çeşit resimleri gerekiyor.

  1. İç mekan (yukarıda açıklanan)
  2. İçeriden dışarıya fotoğraf çekimleri (pencerelerden ve balkondan görülen manzaralar)
  3. Dışarıdan fotoğraf çekimleri (satılık mülkün olduğu sokak, cadde, bahçe, komşu binalar vs. ile ilişkisi)
  4. Konum fotoğrafı (dron çekimi ya da google maps ile uydudan konum görüntüsü)

Drone çekimi örneği

Satılık emlakta iç mekan çekimi kadar dış ve çevre fotoğraf çekimleri de önemli çünkü bir gayrimenkulün bulunduğu konum satılmasının en önemli nedenlerinden biri. Boğaz manzaralı eski bir evi, şehir içinde sıkışık yepyeni bir daireye tercih edecek pek çok insan var. Bu nedenle dış ve çevre fotoğrafları önem kazanıyor.

Ekipman :

İç mekan çekimlerinde en önemli faktör geniş açı lens. Bu nedenle bana “ne ekipman önerirsiniz” sorusunu soranlara önce alacakları lensi seçmelerini öneriyorum. Eğer lens ucuz olsun diye ikinci el alacaksanız, bulduğunuz lense göre makine almak zorunda olacaksınız çünkü markalar birbirleri ile uyumlu değil. Canon için “EF”, Nikon için “F”, Pentax için “K”, Sony için “A” yuva uyumlu lens almanız gerekiyor. Normal bir lens ile geniş açı lensin farkını, resme aktardığı alanın nasıl değiştiğini aşağıdaki örnek resimde görebilirsiniz.

Eğer cep telefonu ile emlak fotoğrafı çekiyorsanız telefonunuzu yenilerken LG G5’i de değerlendirmeye alın. 135 derece geniş açılı kamerası gayrimenkul fotoğraflamada işinize yarayacaktır.


Benzer Konular :

Sahneleme ile Mülkünüz Değerli Satılsın

Cep Telefonu ile Emlak Fotoğraflama

Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar

Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları

Sahibinden Emlak Satışının Avantaj ve Dezavantajları

Gayrimenkul Satışıyla ilgili Sık Sorulan Sorular

Evinizi Değerine Hızlı Satmanın 10 Adımı

Gayrimenkul Satışını Kolaylaştıran 9 adım


 

İletişim Formu

  • Adınız
  • Soyadınız
  • E-mail Adresiniz
  • Telefonunuz
  • Mesajınız

Cevap Yaz