İnternetin hayatımızda yaygınlaşması ile pek çok alanda değişiklikler oldu. Örnek olarak, artık ansiklopedi yayınlanmıyor. Eskiden her aile çocukları için iyi bir ansiklopedi setine sahip olmaya çalışırdı. Ansiklopedinin yerini internet aldı pek çok kişi için.. Eskiden ev satışı mahalle emlakçısı aracılığıyla olurdu, günümüzde internet siteleri ve zincir emlak şirketlerinin gayrimenkul danışmanları ön  plana çıktı.

Ansiklopediler artık yayınlanmıyor çünkü satılmıyor

Emlakçılardan sık duyduğum sorulardan birisi “mal sahibi neden kendisi satmaya çalışıyor, bize neden portföyü vermiyor?” Bu yazıda gayrimenkul sahiplerinin neden kendi başlarına satmaya çalıştıklarına bakalım.

Hemen satılacağını düşünüyordur

Mal sahiplerinin piyasadaki satılık emlak sayısı ve alıcı dengesinden haberleri yok. Ayrıca herkesin malı kendi gözünde çok kıymetli. Mal sahibi satışa sunduğu gayrimenkul için pek çok alıcının telefon açacağını ve hızlı bir şekilde satacağını düşünüyor olabilir.

Komisyon vermek istemiyordur

Sahibinden satış yapmaya çalışanların en önemli gerekçesi emlakçıya verecekleri komisyon. Alıcıdan ve satıcıdan alınan komisyonun fiyatı yükselttiğini ya da ceplerine girecek olan parayı azalttığını düşünüyor olabilir. Bu nedenle pek çok mal sahibi emlakçılar aradığında “alıcın varsa getir, ama ben sana komisyon vermem” diyebiliyor.

Aracısız daha yüksek fiyat ile satacağını düşünüyordur

Mal sahibi emlakçıya verilecek olan komisyonları kendi fiyatına ekleyerek daha yüksek getiri elde edeceğini düşünebilir. Ya da aracısız satış ile daha çok alıcı çekeceğini..

Bağlanmak istemiyordur

Bazı kişilerde bağlanma korkusu vardır, kimseye güvenemezler, kimseye bağlı kalmak istemezler. Bu kişiler verdikleri karardan bir türlü emin olamazlar, ya yanlış karar verdiysem korkusu ile yaşarlar. Bu sorunun onlar için en kolay çözümü kimseye bağlanmamaktır.

Emlakçılara güvenmiyordur

Emlakçılar genelde iyi itibara sahip değiller ne yazık ki. Bu itibar eksikliği nedeniyle mal sahibi emlakçı ile çalışmak istemeyebilir.

Geçmişte bir emlakçı ile kötü tecrübe yaşamıştır

Mal sahibi geçmişte bir emlakçı ile işlem yapmış ve bu işlemden mutsuz olmuş olabilir. Dolandırıldığını ya da kandırıldığını düşünen bir kişi benzer bir çalışma içine girmek istemez doğal olarak.

Her şeyin en iyisini kendisinin yapabileceğini düşünüyordur

Bazı kişilerin egosu yüksektir, her şeyi herkesten daha iyi yapabileceklerini düşünürler. Hizmet kalitesinin genelde düşük olduğu emlak sektöründe bu kişileri emlakçıdan hizmet almaya ikna etmek zordur.

Emlakçının vereceği hizmet ve fayda konusunda bilgisizdir

Pek çok mal sahibi bir emlakçının onlara sunacağı hizmetlerden ve faydalardan habersiz. Bir branda asarak ve internete ilan vererek emlakçının yapacaklarının aynısını yaptığını düşünüyor olabilir.

Gayrimenkulü daha iyi tanıtacağını düşünüyordur

Mal sahibi gayrimenkulü ve yakın çevreyi emlakçılardan daha iyi tanıdığını ve gelecek alıcılara yapılacak tanıtımda daha başarılı olacağını düşünebilir.

Pazarlığı daha iyi yapacağını zannediyordur

Mal sahibi emlakçının pazarlıkta zayıf kalacağını, kendisinin pazarlığı daha iyi yapacağını düşünebilir.

Tok satıcıdır

“Satmasam da olur” diyen mal sahipleri için emlakçı ile çalışmak gereksizdir. Mal sahibi sadece gayrimenkulünün değerini öğrenmek için ilan vermiş olabilir. Ya da “Şu fiyata satılırsa iyi olur, satılmaz ise dursun, sorun değil” yaklaşımı içinde olabilir.

İletişim Formu

    • Adınız
    • Soyadınız
    • E-mail Adresiniz
    • Telefonunuz
    • Mesajınız