Bir ürünü satacağınız zaman alıcıların onu olabilecek en iyi halinde görmelerini ve kendilerine yakıştığını hayal etmelerini istersiniz. Ev, daire, villa satışını değerine gerçekleştirmekte size faydalı olacak 9 adımı ihmal etmeyin.

Temizlik : Eğer satılacak emlak henüz hiç yaşanmamış bir mekan ise inşaat pisliğinden arındırılmalıdır. Ayrıca düzenli olarak temizlenmelidir. Alıcı adayları ziyaret ettiğinde mekanı temiz ve taze havalanmış görmeliler. Yaşanan mekanları da temiz ve rahatsız edici kokulardan uzak tutmaya dikkat edin.

Düzen : İçinde yaşanılan mekanlar kullanılan ve depolanan eşyalar ile kalabalıklaşıyor. Mülkün değerini belirleyen en önemli unsurlardan birisi m2 dir, yani alanın genişliği, büyüklüğü. Alıcı adaylarının mekanı geniş ve ferah olarak algılamalarını istersiniz. Bunu başarmanın yolu da kalabalık yapan eşyaları kaldırmak ve var olanları da düzenli tutmaktır. (Kalabalık yapan eşyaları Pratikdepo gibi şirketler ile evden uzaklaştırabilirsiniz)

Kişisel eşyaları kaldırmak : Alıcı adaylarının ziyaret ettikleri mekanı sahiplenmeleri, orada yaşadıklarını hayal edebilmeleri satışı kolaylaştırır. Bunun yolu da kişisel eşyaları, resimleri ortadan kaldırmaktır.

Aydınlatma : Aydınlık bir mekan her zaman daha çekicidir. Gayrimenkulünüzün alıcı adaylarına çekici gelmesini istiyorsanız aydınlatmanızı gözden geçirin, gerektiğinde ampullerinizin gücünü arttırın, gerektiğinde ilave aydınlatma elemanları koyun. Ayrıca panjurların ve perdelerin dışarıdan gelen güneş ışığını engellemesine izin vermeyin.

Boya : Odaları açık renge boyamanız mekanı daha büyük ve ferah gösterecektir, aynı tonu bütün odalarda kullanmanız küçük odaları daha büyük gösterecektir. Ayrıca perdeler duvar rengi ile aynı tonda olur ise mekanı görsel olarak büyütürler.

Ufak tamiratlar : Sinek küçüktür ama mide bulandırır. Mülk sahibinin alıştığı ve önemsiz gördüğü sorunlar alıcıları kaçırabilir. Ufak tamiratlar ile gayrimenkul alıcılar için çok daha cazip hale getirebilir.

Taze çiçekler ve meyveler : Taze çiçekler ve yeşil bitkiler yaşanacak her mekana çekicilik katar. Taze meyveler de benzer bir etki yaratır. Mutfak büyük ise tezgah üstüne cam bir kaba portakallar ya da elmalar koymak iyi bir fikir olabilir.

Evcil hayvanları uzaklaştırın : Evcil hayvanların fotoğraf çekiminde ve alıcı adayları ziyaretinde mekanda bulunmaması gerekir. Evcil hayvanlar yüzünden evin temiz olmadığı ön yargısı ile boğuşmamak (ve hayvanlardan korkan alıcı adaylarını kaçırmamak) için onları bu süreçte evden uzaklaştırmak en iyisi…

Alıcılar ile mülk sahibini bir araya getirmeyin : Alıcı adayları mal sahibinin yanında gerçek görüşlerini dile getirmekten çekinirler. Bu da yanlış anlamalara ve üstesinden gelinebilecek sorunların gizli kalmasına, dolayısıyla satışın kaçırılmasına yol açar. Bazen de alıcı fiyatı düşürmek için mülkü özellikle kötüler, mal sahibi bu kötülemeyi bir hakaret olarak değil alıcının pazarlık isteği olarak görmelidir.


Benzer Konular :

Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır

Gayrimenkul Satışıyla ilgili Sık Sorulan Sorular

Sahneleme ile Mülkünüz Değerli Satılsın

Sahibinden Emlak Satışının Avantaj ve Dezavantajları

Evimi ne zaman satmalıyım?

Evinizi Değerine Hızlı Satmanın 10 Adımı

Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar

Konut Değerini Belirleyen Temel Özellikler

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı


 

İletişim Formu

  • Adınız
  • Soyadınız
  • E-mail Adresiniz
  • Telefonunuz
  • Mesajınız

Cevap Yaz