Bütün sektörler korona salgınından etkilendi. Kafeler, restoranlar, berberler kapandı. Sokakta kimse kalmadı. Kargo ile satış ve gıda marketleri haricindeki sektörlerin çoğu zor dönemler yaşıyor. Emlak ofisleri ve gayrimenkul danışmanları da zorlu bir dönemden geçiyor. Satışlar ve kiralamalar çok azaldı. Herkes yapılacak işleri ertelemeye çalışıyor. Peki korona virüsü döneminde gayrimenkul danışmanları neler yapabilir?

Çözümün parçası ol

 • Sosyal mesafeni koru
 • Gereksiz dışarı çıkma
 • Gerektiğinde maske ve eldiven kullan
 • Ellerini iyi yıka
 • Egzersiz yap, bağışıklığını güçlü tut
 • Düzenli uyu, sağlıklı beslen, güçlü ol

Uçağa bindiğinizde tehlike anında yapılacaklar anlatılırken söyleneni hatırlayın. “Hava maskeleri devreye girer ise önce kendi maskenizi takın, sonra çocuğunuzun maskesini takın.” Bu talimat pek çok kişiye ters geliyor, herkes önceliği çocuğuna vermek istiyor. Oysa burada basit bir mantık var, eğer kendi maskeni takmaz isen çocuğuna yardımcı olamayabilirsin. Corona salgını döneminde aynı şekilde davranmamız lazım. Kendimiz hasta olur isek kimseye yardımcı olamayız. Daha da kötüsü başkalarını da hasta edebiliriz. Bu yüzden çözümün parçası olurken öncelikle kendi fiziksel ve ruhsal sağlığımızı gözetmemiz gerekiyor.

Uzmanlık bölgende yardımcı ol

Korona Corona sürecinde emlakçı gayrimenkul danışmanı ne yapabilir örnek aktivite

Eğer uzmanlık bölgesi çalışıyorsanız bu bölgeyi iyi tanıyorsunuzdur. Bölgenizin kahramanı olmak sizin elinizde. Sağlığınız iyiyse, kronik hastalığınız yok ise, yaşınız ileri değilse bölgenizde zor anlar yaşayan kişilere yardımcı olabilirsiniz.

 • Dışarı çıkamayan yaşlıların alışverişlerini yapabilirsiniz.
 • Sokak hayvanlarının yemek ve su ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.
 • İhtiyacı olanlara yardım malzemesi ulaştırılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sahaya çıktığınızda insanların çok daha farklı ihtiyaçları ile karşılaşabilir ve bu kişilere yardımcı olabilirsiniz.

Müşterileri ara, yardımcı ol

Korona döneminde gayrimenkul danışmanlarının evden çıkmadan da yapacağı pek çok aktivite var. Bunların başında müşterileri aramak geliyor. Gayrimenkul almış, satmış, kiraya vermiş, kiralamış, size gayrimenkul konularında danışmış kişileri arayarak nasıl olduklarını sorun. Aradığınız zaman gayrimenkulden bahsetmeyin. Onlar gerekirse emlak konusunu kendileri açarlar. Gayrimenkul danışmanı olmanın en güzel avantajlarından biri geniş bir emlakçı ağına sahip olmak. Başka şehirde yaşayan müşterilerinize bile bu ağ sayesinde yardımcı olabilirsiniz. Bu zor günde yanında olduğunuz müşteriler ve müşteri adayları gelecekte sizi unutmayacaktır. Gayrimenkul konusunda işleri olduğunda zor gün dostu olan sizi arayacaklardır.

Dijital tekniklerde kendini geliştir

Evde kapalı kalmanın avantajlarından biri önceden zaman bulamadığımız işler için bol bol zamana sahip olmak. Eskiden müşteri peşinde koşmaktan zaman bulamadığınız eğitimlere Korona döneminde katılabilirsiniz. Pek çok emlak zinciri, pek çok eğitmen bu dönemde ücretsiz eğitimler veriyor.

 • Remaxakademim.com‘daki eğitimler Remax danışmanlarına 8 Nisan’a kadar ücretsiz. Bu tarih uzatılabilir de..
 • Keller Williams Türkiye eğitimlerini online vermeye başladı. Bazı eğitimleri dışarıdan katılıma açık. Dışarıdan katılıma açık ücretsiz eğitimleri Sarı ile işaretliyorlar. KW ağı dışındaki emlakçılar bu eğitimlere ücretsiz katılabilir.
 • Onlineemlakakademi.com ücretsiz emlak sohbetleri yayınlıyor. Bunları canlı olarak yada YouTube kanalından seyredebilirsiniz.

Korona döneminde gayrimenkul danışmanları dijital tekniklere çok daha fazla ihtiyaç duyacak. Mülk sahipleri ile yüz yüze gelmeden yetki almak, sanal turlar ile alıcılara sunum yapmak, tapuya gitmeden tapu işlemlerini başlatmak bunlardan bazıları.

Sosyal medya hesaplarını kuvvetlendir

Gayrimenkul danışmanlığında başarılı olmak için her gün yeni kişilerle tanışmamız ve onlarla olumlu bağlar kurmamız gerekiyor. Kimsenin sokağa çıkmadığı, kimsenin el sıkmadığı, yüz yüze görüşmekten uzak durduğu korana döneminde yeni müşteri kazanmak zorlaşacak. Bu zorluğu aşmanın yolu güçlü sosyal medya hesapları. Telefon ile görüştüğünüz kişiler sizin adınızı Google’da arattıklarında karşılarına çıkanlara göre karar verecekler. Sosyal medya hesapları bazı danışmanları vezir, bazılarını rezil edecek. Vezir olamak istiyorsanız sosyal medya hesaplarında profesyonel resimler kullanın, aldığınız eğitimler, yaptığınız işlemler, geçmiş işlemler ile güçlendirin. Pozitif ve profesyonel paylaşımlar ile işini iyi yapan bir danışman olduğunuzu bütün dünyaya duyurun.


Benzer Konular :

Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama

Gayrimenkul Danışmanları İçin Sosyal Medya Rehberi

Emlak Sektöründe Sosyal Medya Yönetimi

İletişim Formu

 • Adınız
 • Soyadınız
 • E-mail Adresiniz
 • Telefonunuz
 • Mesajınız