Türkiye’de hiç bir zaman emlakçı eksikliği yaşanmadı. Tapu dairelerinin çevresi, yerleşimin yoğun ve hareketli olduğu bölgeler emlakçı kaynıyor. Remax‘ın başarısı diğer zincirleri de Türkiye pazarına çekiyor. Uluslararası gayrimenkul şirketleri Türkiye’de franchise veriyorlar, ofis üstüne ofis açıyorlar. Bu zincirlerde çalışanlar kendilerini sıradan emlakçılardan ayırmak için Gayrimenkul Danışmanı olarak adlandırıyorlar. Peki Gayrimenkul Danışmanı ile çalışmanın faydası ve avantajları nelerdir?


Beylerbeyi’nde OSMANLI İHTİŞAMINI YAŞAYIN


İhtiyacınıza Uygun Planlama :

Gayrimenkul Danışmanı öncelikle sizin ihtiyaçlarınızı öğrenir, mülkünüzün satışı hakkındaki hassasiyetleri belirler ve süreci buna uygun olarak planlar.

Rakip Pazar Analizi :

Çalışmanız gereken doğru danışman ya bölgenin uzmanıdır, ya da ilgili bölgenin uzmanı danışmanlar ile ortak çalışır. Danışmanınız mülkünüzün piyasada rekabetçi ve optimum değerini belirler.  Bu değeri piyasadaki örnekler ile sizin onayınıza sunar.

Gayrimenkul Pazarlama Planı :

Gayrimenkul Danışmanı ile çalışmanın en önemli faydalarından biri profesyonel pazarlama planı. Mülkün doğru fiyat ile sizin ihtiyacınız olan sürede satılması için gereken adımlar gayrimenkul pazarlama planı ile belirlenir. Emlak pazarlama internete ilan verme ve branda asmanın ötesinde çalışmalar yapmayı gerektiriyor. Çok miktarda alıcı adayına ulaşmak için farklı kanallardan dijital, network, gerilla ve klasik pazarlama çalışmaları yapmak şart.

Fotoğraflama :

Devir görsellik devri, ilgiyi kaliteli ve etkileyici resimler ile çekmek şart

Devir görsellik devri, ilgiyi kaliteli ve etkileyici resimler ile çekmek şart

Alıcıların dikkatini çekmek için o kadar çok rekabet var ki, kötü görseller ile geri düşme riskini hiç bir mal sahibinin almaması gerekir. Gayrimenkul Danışmanlarına verilen eğitimlerden birisi de “Gayrimenkul Fotoğraflama”. Çalışacağınız danışmana sorun, bu eğitimi almış mı? Hatta daha iyisi o danışmanın satılık ilanlarına bakın, eğer kullandığı görselleri ve fotoğrafları beğenmiyorsanız doğru tercih olmayabilir..

Marka Zinciri içi Paylaşım :

Gayrimenkul Danışmanlarının gücü dahil oldukları markadan gelir. Marka ne kadar yaygın ise, ne kadar çok kişi o marka çatısı altında çalışıyor ise alıcı bulmak o kadar kolaylaşır çünkü marka içinde paylaşılan portföye diğer danışmanlar alıcı getirirler. Türkiye’nin en yaygın gayrimenkul zinciri Remax’ta 2017 yılı sonu itibari ile 3.500 danışman çalışıyor. Bir danışmanın yetkilendirildiği portföye 3.500 danışman çevrelerinden alıcı getirebiliyor.

Diğer Emlak Firmaları ile Paylaşım :

Emlakçıların en zorlandığı konulardan birisi komisyonlarını tahsil etmek. Gayrimenkul Danışmanları sözleşmeli çalıştıkları için hizmet bedellerini tahsilat korkusu taşımıyorlar. Diğer emlak firmaları paylaşılan portföylere alıcı getirdiklerinde komisyonlarını sorunsuz alıyorlar ve bu sayede ortak çalışmalar kolaylaşıyor.

Ofis Veritabanı :

Profesyonel çalışan ofisler alıcı adaylarının kayıtlarını düzenli tutarlar ve veri tabanı oluştururlar. Yeni bir portföy aldıklarında yakın geçmişte benzer mülkler ile ilgilenmiş alıcı adaylarına bu mülkü sunarlar.

Hedef Kitle (Profil) Çalışması :

Her mülkün farklı bir alıcı kitlesi vardır. Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı bu hedef kitleyi belirler ve bu profildeki alıcı ve yatırımcılara ulaşacak tanıtım araçları ile onlara yönelik pazarlama çalışması yapar. Özellikle ticari gayrimenkullerde çok etkilidir.

“Haberiniz var mı?” Kartları :

Satılacak mülkün komşuları, yakınında yaşayanlar ve çalışanlar o mülkü satın almak isteyen kişileri tanıyor olabilirler. “Haberiniz var mı” kartları ile mülkün komşuları ve yakın çevresi satılık gayrimenkul hakkında bilgilendirilir ve potansiyel alıcılara ulaşılır.

“Haberiniz var mı?” kartları yakın çevrenin ilgisini satılık mülke çeker

Broşürler ve Tanıtım Dosyaları :

Gayrimenkul Danışmanlarına kurumları tarafından broşür ve tanıtım dosyası hazırlama eğitimleri veriliyor. Bazı broşürler kurumun sistem altyapısında otomatik olarak bile üretilebiliyor. Bu da hem profesyonel sunumları kolaylaştırıyor, hem de danışmanın zamanını verimli ve etkili kullanmasını sağlıyor. Gayrimenkul Danışmanı ile çalışmanın önemli faydalarından biri cazip tanıtımlar yapmaları, alıcı ve yatırımcıları çekmeleri..

Gayrimenkul Tanıtım Broşürü mülkü potansiyel alıcılara ve diğer emlakçılara tanıtım için kullanılır

Gayrimenkul Tanıtım Broşürü mülkü potansiyel alıcılara ve diğer emlakçılara tanıtmak için kullanılır

Sosyal Medyada Tanıtım ve Pazarlama :

Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı sosyal medyadan faydalanarak portföyü potansiyel alıcılara tanıtır.

Bölge Emlakçılarını Bilgilendirme :

Gayrimenkul Danışmanları paylaşımın ve ortak çalışmanın faydasını bilirler. Temsil yetkisi aldıkları mülkü bölge emlakçılarına hazırladıkları broşürler ile tanıtırlar. Bu sayede bölge emlakçılarına gelen alıcılardan da faydalanırlar.

SMS’li Branda / Tabela :

Marka zincirler teknolojik altyapıya yatırım yaparlar. Bu altyapıyı kullanan danışmanlar alıcıları hızlı şekilde bilgilendirir ve kendi portföylerine çekerler.

Açık Davet (open house) :

Eğer gayrimenkul açık davete uygun ise, bu çalışma ile alıcı adaylarının randevu almadan gayrimenkulü görmeleri ve değerlendirmeleri sağlanır.

Alıcıların Karar Vermelerini Kolaylaştırma :

Alıcılar kararlarını alternatifleri değerlendirerek verirler. Gayrimenkul Danışmanı eğer güçlü bir marka zincirde çalışıyor ise, alıcılarına kendi markası altında paylaşılan alternatifleri de sunarak karar verme sürecini kolaylaştırır.

Alıcıların Finansal Sınanması :

Gayrimenkul Danışmanlarına gerçek alıcılar ile gayrimenkul turistlerini nasıl ayırt edeceklerinin eğitimi verilir. Danışmanlar kendilerini ve mal sahiplerini oyalayacak kişileri eleyerek daha verimli çalışırlar ve sonuca daha kolay ulaşırlar.

Bankalar ile Kredi Pazarlığı ve Finansal Destek :

Bankalar marka zincirleri kredi şartları ve oranları konusunda sürekli bilgilendirirler. Gayrimenkul Danışmanı da en uygun şartları ve oranları alıcılara ileterek onların kredi almalarını ve satışı kolaylaştırır.

Çat Kapı Müşteriler :

Büyük ve tanınır gayrimenkul zincirlerinin bir faydası da çat kapı gelen müşteriler. Ana caddelere ofis açan marka zincirler alıcı adaylarını çekiyor. Zamanı kısıtlı olan, boş yere oradan oraya dolaşmak istemeyen müşteriler kurumsal gayrimenkul firmalarına gelerek ihtiyaçlarını ve bütçelerini belirtiyorlar ve onlara uygun portföyleri görmek istiyorlar.

Yayınlar, Dergiler :

Marka zincirler düzenli olarak dergiler çıkartıyorlar. Bu dergilerde tanıtılan portföyler geniş alıcı kitlelerine ulaşıyorlar. Örnek olarak Remax Gayrimenkul Dergisi her ay 20.000 adet basılıyor.

Yetki Sözleşmesi :

Sorumluluğu üzerine alan Gayrimenkul Danışmanı mülkün satılması için maksimum zaman ve emek harcar. Yetkisi sayesinde portföyü paylaşıma açar, meslektaşlarını ve diğer emlakçıları mülke alıcı bulmak için motive eder.

Aday Değerlendirme :

Gayrimenkul Danışmanı muhtemel alıcılar ile görüşür, kalifiye alıcıları belirler, müzakereyi yönetir ve teklifler alır.

Kapora ve Sözleşme :

Gayrimenkul Danışmanı  mal sahibinin kabul ettiği teklif için sözleşmeden satışa kadar tüm süreci planlar ve takip eder.

Para Transferi :

Gayrimenkul Danışmanı satış işlemi sürecinde alıcı ve satıcı için güvenli para transferini sağlar. Kurumsal bir firmada çalışan güvenilir bir danışman kapora almakta zorlanmaz.

Satış ve Satış Sonrası Hizmetler :

Satış sürecinde ve sonrasında gerek duyulan bürokratik işlemleri Gayrimenkul Danışmanı takip eder ve çözüme ulaştırır.

Raporlama :

Gayrimenkul Danışmanı baştan sona tüm süreçte yapılan pazarlama aktivitelerini ve işlemleri düzenli şekilde mal sahibine bildirir.

Eğitim :

Bütün bu hizmetleri gerçekleştirmek ve güncel gelişmeleri takip etmek için Gayrimenkul Danışmanı sürekli olarak mesleki eğitimlere katılır.


Eğer gayrimenkulünüzü pazarlayacak, yukarıdaki özelliklere sahip bir Gayrimenkul Danışmanına ihtiyacınız var ise 0532 2164082 nolu telefondan, ya da iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz.


Benzer Konular :

Gayrimenkul Satışıyla ilgili Sık Sorulan Sorular

Ticari Gayrimenkul Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar

Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır

Sahneleme ile Mülkünüz Değerli Satılsın

Evinizi Değerine Hızlı Satmanın 10 Adımı

Sahibinden Emlak Satışının Avantaj ve Dezavantajları

Evimi ne zaman satmalıyım?

Gayrimenkul Satışını Kolaylaştıran 9 adım

Yatırımlık Arazi ve Arsa Nereden Alınır?

 

 

İletişim Formu

  • Adınız
  • Soyadınız
  • E-mail Adresiniz
  • Telefonunuz
  • Mesajınız