Fabrika satmak istiyorum. Ne yapmam lazım?” sorusu son dönemde sıkça karşılaştığım bir soru haline geldi. Bir fabrika ya da üretim tesisi satmak istiyorsanız internete ilan vermenin çok ötesinde çalışmalar yapmanız gerekiyor..

Satılık Fabrika Tanıtım Dosyası Hazırlayın:

Satılık fabrika tanıtım dosyası gayrimenkulü tanıtmanızı ve alıcıları çekmenizi sağlar. İyi hazırlanmış bir dosya ciddi alıcıları gayrimenkule çeker. Tanıtım dosyanız pazarlama kampanyanızın temelini oluşturur. Eğer fabrika faaliyette ise ve faaliyete devam etme ihtimali var ise finansal bilgileri de paylaşmanız gerekebilir. Alıcılar dosyadaki bilgilerde gayrimenkulün alım amaçlarına uygun olduğunu gördüğünde fabrikayı değerlendirmeye ve teklif vermeye çok daha istekli olurlar.


Bir fabrika ya da üretim tesisi satmak istiyorsanız, size bu işi gerçekleştirecek bir danışman önerebilirim. İletişim formundan yazabilir ya da 05322164082 nolu telefondan arayabilirsiniz.


Tanıtım Kampanyası Hedef Sektörleri Belirleyin:

Fabrikayı satın alarak önemli değişiklik yapmadan faydalanabilecek sektörler ve firmalar belirlenir. Gayrimenkul hedef sektördeki firmalara tanıtım dosyası ile sunulur ve teklif vermeye davet edilir.

Tanıtım Kampanyası Alternatif Sektörleri Belirleyin:

İlk anda akla gelmeyen ancak bazı değişiklikler ve yatırımlar ile fabrikadan faydalanabilecek sektörler belirlenir. Bu sektörlerdeki firmalara fabrikanın yapılacak değişiklikler ya da yatırımlar ile cazip bir alım olduğu belirtilir ve firmalar teklif vermeye davet edilir.

Alternatif Kullanım Alanlarını Belirleyin:

Eğer fabrika sektörel ya da genel ekonomik sorunlar nedeni ile satışa çıkartıldı ise aynı sıkıntıları hedef sektörler ya da alternatif sektörler de yaşıyor olabilir. Bu durumda bu sektörlerdeki alıcılardan cazip teklifler gelmeyebilir, hatta hiç teklif gelmeyebilir. Alternatif kullanım alanları bu sorunu aşmakta faydalı olabilir. Fabrika yakınındaki fabrikalar için depo görevi görebilir, ya da fabrika yıkılarak yerine daha yüksek değer yaratacak bir inşaat yapılabilir. Bu tür alternatif kullanım alanları belirlendiğinde bu yönde bir pazarlama kampanyası da yürütülür.

Önce Kiraya Vermeyi Sonra Satmayı Değerlendirin:

İyi bir kiracıya sahip ticari gayrimenkul pek çok yatırımcının ilgisini çeker. Bu yatırımcılar fabrikayı işletmeye talip değildirler ancak cazip kira getirisi var ise satın almayı düşünebilirler. Eğer fabrikayı iyi bir değer ile kiraya verme imkanınız var ise önce kiraya verip, sonra yatırımcılara pazarlayabilirsiniz.

Doğru Fiyat ile Pazarlayın:

Büyük ihtimal ile satışa çıkarttığınız fabrikada çok fazla emeğiniz ve hatıranız var. Bu fabrikayı kurarken ve geliştirirken çok farklı hayallerinizin ve beklentilerinizin olduğu aşikar, kimse satmak için fabrika kurmuyor.. Ancak duygularınıza kapılarak fiyatlandırma yapmayın. Eğer yeni sahibinin işine yaramayacak ise sizin fiyatı belirlerken hesaba kattığınız yatırımlar fiyatı gereğinden çok yüksek bir noktaya çekebilir. Alıcı açısından olayı değerlendirmeye çalışın; eğer bir yer alıyor olsaydınız işinize yaramayacak yatırımların bedelini ödemek ister miydiniz? Doğru fiyatlama için Ticari Gayrimenkul Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir? yazıma bakabilirsiniz.

Profesyonel Aracı ile Çalışın:

Büyük işlemlerde taraflar karşı tarafa koz vermemek için geri durmaya çalışırlar. Bunun sonucu olarak işlemde ilerlemek isteyen ancak gerekli adımları atmaktan geri duran iki tarafın olduğu ve bir türlü ilerlemeyen bir süreç ortaya çıkar. Bu sorunu aşmanın yolu tarafları yönlendiren profesyonel bir aracı ile çalışmaktır.

Pazarlamaya Erken Başlayın:

Bir fabrika gibi değeri yüksek gayrimenkulün sınırlı sayıda alıcısı vardır ve bu alıcılar satın alma işlemini tamamlamadan önce pek çok şeyi kontrol etmek, çeşitli onaylar almak, finansmanı ayarlamak durumunda olabilirler. Zamanınız kısıtlı olur ise karşı tarafa hızlı davranması için yapacağınız baskı ters tepebilir. Alıcı, gayrimenkulde farketmesini istemediğiniz bir sorun olduğu ve bu ortaya çıkmadan işlemi bitirmeye çalıştığınızı düşünebilir ya da maddi yönden sıkıntıda olduğunuzu düşünebilir ve normalde ödeyeceğinin çok altında fiyat teklifleri ile karşınıza çıkabilir.


Benzer konular :

İnşaat Şirketleri Gayrimenkul Pazarlama Desteği

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı

Plaza ve Ofis Katı Nasıl Satılır?

Ticari Gayrimenkul Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

 


İletişim Formu

  • Adınız
  • Soyadınız
  • E-mail Adresiniz
  • Telefonunuz
  • Mesajınız