“Evimi (ya da dairemi) satmak istiyorum. En iyi fiyatı elde etmek için ne zaman satışa çıkartmalıyım?” sorusu ile sık sık karşılaşıyorum. Bu sorunun tam yanıtı ekonomik ve politik dinamikleri, konutun özelliklerini ve konumunu değerlendirmeye katmayı gerektirir. Genel bir yanıt için ikinci el konut satış istatistiklerine göz atabiliriz..
evimi ne zaman satmalıyım
Son üç yılın TUİK verilerini incelediğimizde ikinci el konut satışlarının aylara göre dalgalandığını görüyoruz. 3 yıllık ortalamaya baktığımızda Mart, Nisan, Mayıs, Eylül ve Aralık aylarında daha çok konutun el değiştirdiği gözüküyor. Ocak, Şubat ve Ekim ise hareketin en düşük olduğu aylar. Bu hareketin nedenlerine baktığımızda farklı faktörlerin devreye girdiğini görüyoruz. Kışın sona ermesinin ardından ilkbaharın gelişi ile doğayla birlikte insanlar da canlanıyor ve hareketleniyor. Karda çamurda evinden çıkmak istemeyen insanlar havanın güzelleşmesi ile yeni evlerinin arayışına daha çok zaman ayırıyorlar. Bu sayede Mart, Nisan ve Mayıs aylarında satışlar artıyor. Yaz tatili sonrası , okullar başlamadan taşınmak isteyenler, kamu personeli atamaları ve tayinler Eylül ayında satışların artmasına katkıda bulunuyorlar. Yıl sonu bilançolarına göre hareket eden şirketler ise Aralık ayının satışlarını etkiliyorlar.
2013, 2014 ve 2015 yıllarında Türkiye'de satılan ikinci el konut sayısı ortalamaları (aylara göre)

2013, 2014 ve 2015 yıllarında Türkiye’de satılan ikinci el konut sayısı ortalamaları (aylara göre) Kaynak: Tüik

Kötü hava şartları nedeni ile insanların  evlerinden çıkmak istemedikleri Ocak ve Şubat aylarında İkinci el konut satışlarının düştüğünü görüyoruz. Okulların açılması ve yazlıklardan dönüş sonrası düzen kurma çabaları da Ekim ayındaki satışları olumsuz etkiliyor.
konut kredisi faiz oranları

Konut satışlarını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de konut kredisi faiz oranları. Konut kredisi faiz oranlarının düşük olduğu dönemlerde satışların hareketlendiğini, %1 oranının üstüne çıktığı dönemlerde ise yavaşladığını görüyoruz.


 

İletişim Formu

  • Adınız
  • Soyadınız
  • E-mail Adresiniz
  • Telefonunuz
  • Mesajınız