Türkiye’de aileler çocuklarının geleceği için her türlü fedakarlığı yapıyor. Devlet okullarının genelde üniversite sınavlarındaki düşük başarı oranı maddi durumu iyi olan aileleri özel okul seçeneklerine yönlendiriyor. Özel okullar ayrıca sundukları sosyal imkanlar ve yurt dışında eğitime devam etme seçenekleri ile gelir seviyesi yüksek ailelerin dikkatini çekiyor. Ailelerin özel okullara olan ilgisi sonucu yatırımcılar için özel okul açmak cazip oluyor. Başarılı olan özel okullar bazen şubeler açarak, bazen de franchise vererek Türkiye geneline yayılıyorlar. TEOG sınavının iptali ve yerine adrese dayalı kayıt gelme ihtimali her semtte özel okulların açılmasını hızlandıracak bir gelişme.

Açılacak okulun başarılı olması için pek çok kriteri karşılaması gerekiyor. Zaman zaman okul açmak isteyen, ya da yeni şubeler açmak isteyenlerin gayrimenkul danışmanlık istekleri ile karşılaşıyorum. Karşıma genelde şu tür sorular çıkıyor:

Özel Eğitim Kurumumuz çok başarılı. Öğrencilerimiz çok iyi sonuçlar alıyor, velilerimiz çok memnun. Yeni şubeler açmayı planlıyoruz ancak nereye yatırım yapmamız gerektiği konusunda kafamızda soru işaretleri var. Bu konuda yardımcı olma şansınız var mı?

Emlak işinde önemli 3 konu var; Konum, konum, konum. Konum yani lokasyon bilgisi bizim işimiz.. İstanbul ve Türkiye genelinde çalışan pek çok ofisimiz ve danışman arkadaşımız var. Bunlar arasında bölgesine çok hakim olanları tanıyoruz ve uzun süredir birlikte çalıştıklarımız var. Bu bölgelerde yaşayanların ihtiyaçlarını, yeni taşınanların neden taşınmak istediklerini, ayrılanların neden ayrıldıklarını bu arkadaşlarımız her gün yüzyüze, birebir yaşıyorlar, takip ediyorlar. Hangi bölgelerin kurumunuza ihtiyaç duyduğu konusunda size yardımcı oluruz.

Eğitim Kurumumuzun kapasitesini hızlı şekilde arttırmak, yeni şubeler açmak istiyoruz. Bize uygun binalar bulur musunuz?

Elbette buluruz. Öncelikle sizin ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi öğrenmemiz lazım. Sonra isteğinize uygun binalar sunarız.

Eğitim Kurumumuz yeni okullar açmak istiyor. Konseptimize uygun okullar inşa etmek istiyoruz. Okula uygun ticari imarlı arsalar bulur musunuz?

Seve seve.. Önce ihtiyaç ve isteklerinizi belirleyelim, sonra size uygun çeşitli alternatifler sunalım.

Özel okul açmak istiyorum, eğitim kurumu açmak için gerekenler nedir, ne yapmayım?

Bu soruyu bir gayrimenkul danışmanı olarak okulu nerede açacağınızı ve ne tür bir projeniz olduğunu öğrendikten sonra yanıtlıyorum. Projenin ihtiyaçlarına göre varolan bir bina ya da fabrika okula dönüştürülebilir. Eğer bu mümkün değil ise projeye uygun ticari imarlı satılık bir arsa bularak sıfırdan inşa edilebilir.

Özel okul açmak için gerekli evraklar neler?

Özel okul açmak için istenen belgeler Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü web sitesinde bulunuyor. Öğretim, Eğitim Kurumları ve Kurs yönetmeliklerine Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Portföyünüzde okula çevrilebilir bina, fabrika ya da dershane var mı?

Olabilir, Remax’ın Türkiye genelinde 260 ofis 3200 danışmanı var. Bu ofislerin ve danışmanların portföylerinde okula çevrilebilir bina, fabrika ya da dershane büyük ihtimal ile var. Ancak bu mülklerin sizin isteklerinizi ne kadar karşılayacağını bilmek için istek ve ihtiyaçlarınızı detaylı şekilde öğrenmemiz gerekiyor.

Ticari imarlı bir arsam var. Okulların ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Bu arsayı okullara pazarlar mısınız?

Olabilir. Öncelikle arsanızın imar bilgilerini incelemeliyiz. Eğer okulların ihtiyaçlarını karşılayacak bir konumda ise elbette okullara pazarlarız. Okul haricinde farklı sektörlere de pazarlamamız söz konusu olabilir (Arsa nasıl satılır yazıma göz atabilirsiniz). Öncelikle arsanın bilgilerini iletin, gerekli incelemeleri yapalım.

Ticari imarlı bina sahibiyim. Bina okul olarak kullanılabilir. Bu binayı okullara pazarlar mısınız?

Olabilir. Öncelikle binanızı incelemeliyiz. Eğer okulların ihtiyaçlarını karşılayacak bir bina ise elbette pazarlarız. Okul haricinde farklı sektörlere de pazarlamamız söz konusu olabilir. Binanın bilgilerini iletin, gerekli incelemeleri yapalım.

İletişim Formu

    • Adınız
    • Soyadınız
    • E-mail Adresiniz
    • Telefonunuz
    • Mesajınız