Emlak eğitimi yazılarımdan gayrimenkul fotoğraf çekimi yazımı okuyanlardan gelen sorular genelde şu şekilde oluyor.

“Emlak fotoğraflama için hangi fotoğraf makinesini ve lensi alayım?”

“Emlak işi için fotoğraf makinesi ve lense bu kadar para vermeye gerek var mı?”

“Profesyonel makine almadan emlak fotoğraf çekimi için hangi cep telefonunu tavsiye edersiniz?”

İşinize ve kendinize ne kadar yatırım yapacağınız sizin bileceğiniz konu. Gayrimenkul fotoğraf çekimi yazımda açıkladığım gibi Profesyonel makine ve geniş açı lens hem çekim açısına hem de ışığa hükmetmeyi kolaylaştırdığı için doğru tercih. Profesyonel fotoğraf makinesine ve onu kullanmak için gereken eğitime yatırım yapmak istemiyorsanız en azından cep telefonu alırken emlak fotoğraflamaya uygun olup olmadığını da değerlendirin. Cep telefonlarının kameraları ve çekim yetenekleri sürekli gelişmeye devam ediyor. Gelin piyasadaki popüler cep telefonlarını emlak fotoğraf çekimi açısından inceleyelim..


Drone çekim örneği


Samsung Galaxy A7 ve A9 (2018)

Samsung Galaxy A7 ve A9 ile geniş açılı emlak fotoğraf çekimi

Samsung Galaxy A7 ve A9 telefonların 120 derecelik geniş açılı ikinci kameraları var. Cep telefonu ile emlak fotoğrafı çekmek isteyenlerin bu telefonları inceleme listelerine almalarında fayda var.

LG G5

LG G5 iki adet lense sahip 16 MP (29mm, f/1.8) ve 8 MP (12mm, f/2.4). 29 mm lens diğer telefonlara benzer resimler çekerken, 12 mm lens gayrimenkul fotoğraf çekimlerinde kullanılan geniş açı lens tarzı çekimlere imkan tanıyor.

LG G5 ile 16 MP (29mm, f/1.8) modda çekim

LG G5’in emlak fotoğraf çekimi için en önemli özelliği geniş açılı 2. lensi. Üstteki resim ile aşağıdaki resim aynı konumdan çekilen fotoğrafta geniş açı lensin ne kadar farklı sonuçlar elde ettiğini gösteriyor. G5’in kamerası yaklaşık 135° açı ile çekim yapabiliyor.

LG G5 ile 8 MP (12mm, f/2.4) modda çekim

Bu da bir dairenin odalarını çekerken görüntüye daha çok alanı sığdırmanızı sağlayarak emlakçıların en büyük derdine çare oluyor. Ancak geçiş açı lenslerde sık görülen ve fıçı etkisi dediğimiz kenarlar alanlardaki bozulmalar çok bariz..

Galaxy S7 edge

Samsung Galaxy S7 edge kavisli ekranı ile etkileyici bir telefon. 12 MP arka kamerası ve suya / toza karşı dayanıklılığı etkileyici. Emlak çekimi için geniş açı lens seçeneği ne yazık ki yok ve geniş açılı LG G5’in çok gerisine düşüyor. Ancak Samsung Galaxy S7 edge diğer cep tefonları ile mukayese edildiğinde en geniş alanı resime aktaran telefonlardan birisi.

Huawei P9

Çinli bir marka olan Huawei P9 özellikleri ve kaliteli fotoğrafları ile etkileyici bir telefon. Huawei P9 Leica tarafından üretilen 2 lens sunuyor ancak bunlardan hiç birisi geniş açı değil. Bir lens renkli, diğeri siyah beyaz çekim yapıyor ve telefon bu iki çekimi birleştirerek daha etkileyici fotoğraflar elde ediyor. Huawei P9 resime aktardığı alan yönünden LG G5’in çok gerisinde kalsa da Galaxy S7’ye yakın bir sonuç elde ediyor.

iPhone 6s Plus

iPhone’lar hem özellikleri, hem de prestijleri ile herkesin gözdesi.. Apple son dönemde fotoğraf kalitesi ile ön plana çıkmak için yoğun çaba harcıyor. iPhone kaliteli fotoğraflar çekiyor ancak en dar fotoğraf alanı ne yazık ki iPhone 6s Plus’ta.

Microsoft Lumia 950 XL

ZEISS optik elemanlara sahip 20MP  kamerası ile piyasaya çıktığında Microsoft Lumia 950 XL fotoğraf meraklılarının yoğun ilgisini çekmişti. Ne yazık ki Microsoft cep telefonu pazarında tutunamadı ve üretimi durdurdu. Microsoft Lumia 950 XL kaliteli fotoğraflar çekse de geniş açı seçeneği sunmuyordu.

Geniş Açı Lens Setleri

Pek çok marka cep telefonu için kameranın çekim alanını genişleten geniş açı ve balıkgözü mercekler piyasada satılıyor. Bunların çoğu düşük kaliteli lensler nedeni ile iyi sonuç vermiyor. Olloclip markasının iPhone ve Samsung telefonlara özel çıkarttığı setler gerçek cam lensler ile Balık Gözü, Süper Geniş Açı ve Makro fonksiyonlarına sahip.

Normal çekim ile Olloclip geniş açı çekim farkı

Normal çekim ile Olloclip geniş açı çekim farkı


Benzer Konular :

Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır

Sahneleme ile Mülkünüz Değerli Satılsın

Satılık Gayrimenkul Fotoğraf Çekimlerinde Yapılan Hatalar

Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları

Gayrimenkul Satışıyla ilgili Sık Sorulan Sorular

Evinizi Değerine Hızlı Satmanın 10 Adımı

Gayrimenkul Satışını Kolaylaştıran 9 adım

 

 

 

İletişim Formu

  • Adınız
  • Soyadınız
  • E-mail Adresiniz
  • Telefonunuz
  • Mesajınız